Hei! Jeg heter Martine, og for litt over to uker siden satte jeg kursen mot Barcelona med GoStudy for å ta Exphil og Exfac. Jeg var litt nervøs i forkant, men nå som jeg har vært her en stund, vil jeg gjerne dele mine personlige erfaringer med det å reise nedover hit alene, litt generelt om hvordan vi bor og første møte med denne byen.
Å reise alene kan virke skremmende, spesielt når du går rett fra komforten av barndomshjemmet til en storby hvor du ikke kjenner noen. Dette var definitivt noe jeg kjente på før avreise. Heldigvis har GoStudy gjort overgangen så smidig og trygg som mulig. Vi startet reisen tidlig på morgenen den 28. august fra Gardermoen. For meg, og mange andre som reiste alene, var det veldig betryggende at vi kunne reise sammen allerede fra flyplassen i Norge – det gjorde hele opplevelsen mindre skummel og mer spennende!
Første møte med Barcelona
Da vi landet i Barcelona, ble vi delt inn i leiligheter og kjørt dit vi skulle bo. Jeg ble plassert i en leilighet sammen med fire andre jenter, alle mellom 18 og 21 år. Vi var utrolig heldige med plasseringen vår – vi bor rett ved Placa Catalunya, et knutepunkt i Barcelona sentrum, og like ved den kjente hovedgaten La Rambla. Det betyr at vi har alt vi trenger rett utenfor døren; koselige kafeer, restauranter, butikker og mye liv. Skolen vår ligger bare 15 minutter unna til fots, noe som er perfekt da vi slipper å være avhengige av kollektivtransport. Selv om noen av de andre studentene som bor litt lenger unna må ta buss eller metro til skolen, er det heller ikke noe problem, ettersom kollektivtransporten i Barcelona er veldig bra og enkel å bruke.

Bilder fra leiligheten og nabolaget vårt <3
Skolen vår ligger i gamlebyen i Barcelona, et område som virkelig har sjel! På vei til skolen passerer vi vakre, gamle bygninger og små, sjarmerende gater. Det er en glede å gå gjennom denne delen av byen hver dag, og vi oppdager stadig nye steder vi vil utforske.
Felles opplevelser og aktiviteter
Allerede den første dagen, etter at vi hadde landet, arrangerte GoStudy en velkomstmiddag på Barcelonas eldste ølbryggeri, Fabrica Moritz, hvor vi fikk smake på både tapas og tradisjonell katalansk drikke. Det var en fantastisk måte å bli kjent med de andre studentene på. Vi er rundt 35 stykker her dette semesteret, i alderen 18 til 22 år, og vi kommer fra hele Norge. Denne kvelden ga oss en flott anledning til å bli kjent og høre om hverandres ulike grunner til å reise til Barcelona med GoStudy. Etter middag ble vi sittende lenge og prate – det var en veldig koselig start på oppholdet vårt her.

Bilder fra velkomstmiddagen på Fabrica Moritz <3
Jeg må ærlig innrømme at jeg var litt nervøs før avreise – tanken på å reise alene, spesielt hvis man kommer rett fra videregående og aldri har bodd borte hjemmefra, kan være overveldende. Men så langt har opplevelsen overgått alle forventninger! GoStudy har vært flinke til å arrangere sosiale aktiviteter utenom undervisningen. Vi har allerede vært på tapasrunde, guidet tur i gamlebyen, besøkt Park Güell, og noen har vært med på guidet sykkeltur gjennom byen. Det er stadig noe som skjer, og det gir en fantastisk mulighet til å bli kjent med de andre studentene.
Så langt har oppholdet i Barcelona vært en utrolig spennende opplevelse. Fra den nervøse spenningen før reisen alene, til alle de fantastiske aktivitetene og opplevelsene vi har hatt så langt, har alt overgått mine forventninger. Jeg ser virkelig frem til å fortsette å utforske denne flotte byen og dele flere opplevelser og erfaringer underveis. Det er fortsatt mye mer å se, lære og oppleve her i Barcelona, så følg med – det kommer flere oppdateringer snart!

Litt diverse bilder fra de to første ukene <3 Bildene viser Park Güell, Casa Batlló, Sagrada Familia, Parc de la Ciutadella og Catedral de Barcelona.
– Martine