Hei igjen:) Det er igjen gått enda en uke i Paris og denne uka har jeg hatt besøk av min familie. I og med at jeg forrige uke klarte å fokusere en del på skolearbeid hadde jeg denne uka mer frihet til å henge med familien og vise de rundt i Paris. Vi bodde på et hotell i Montmartre og det var veldig kult å kunne bo i et annet nabolag enn jeg egentlig gjør. Da fikk jeg sett byen fra en annen vinkel og det var gøy å se den siden av byen på alle de ulike tidene av døgnet. Nå ligger jo skolen i Montmartre så jeg vandrer rundt der til vanlig og, men likevel ordentlig gøy.

Vi har også vært i Versailles nå på lørdag. Jeg har aldri vært i Versailles før så jeg hadde gledet meg masse til å oppleve alt. Så, la meg ta dere gjennom min opplevelse i Versailles. Vi hadde oppmøte på togstasjonen kl 10 lørdag morgen. Derfra tok vi toget til Versailles og stilte oss i køen ved inngangen. Det var utrolig kult å se alt gullet som store deler av slottet var dekket i. Det tok ikke lang tid før vi var inne på slottet og kunne begynne å tusle rundt. Jeg forventet nok ikke at det skulle være så mange folk som det var der. Det var ganske trangt om plassen til tider, men det varierte fra rom til rom. Vi brukte omtrent 1,5 t på å titte på kunst og historiske gjenstander i tillegg til noen utrolige ballsaler og veldig pent utsmykkede rom inne på slottet.
Etter dette beveger vi oss ut i hagen som nok var det mest imponerende. En utrolig vakker og gigantisk hage med flere dammer, fontener, statuer og svære trapper møtte oss. Vi gikk og fant oss noe mat før vi satte oss ned ved en av fontenene. Der vi endte opp med å sitte var det ingen andre og det var utrolig deilig å kunne sitte litt i stillhet etter folkemengdene inne på slottet. Videre begynte vi å bevege oss mot «Petit Trianon» der Marie Antoinette bodde separat fra Solkongen. Dette var nok min favoritt-opplevelse fra dagen. Huset hennes var stort, men hadde mye mer personlighet enn det gigantiske slottet og man fikk et ordentlig inntrykk av hvordan hun hadde levd der. Hagen hennes var også gigantisk. Det var utrolig vakkert å gå gjennom hagen og vi brukte over en time på å gå en runde rundt. Vi var innom bondegården som fremdeles er i drift der. Så mange søte dyr man kunne hilse på.



Da vi var ferdig i hagen var klokka blitt 17 og vi var utrolig slitne, så da tok vi turen mot toget igjen. Det tok en stund å gå fra Marie Antoinette sitt hus og til toget da hun og Solkongen bodde så langt fra hverandre. Selve togturen tar kun i overkant av en halvtime så vi var tilbake i Paris på null komma niks. Alt i alt var dette en veldig vellykka dag til å avslutte uka med.
Vi prates igjen neste uke:)
Hilsen Josefine, 20år, i Paris🤓
